180 Grant Street 95060, Santa Cruz CA

202-555-0190
Chateau Lafite - investiční víno

Jaké vlastnosti musí bezpodmínečně investiční víno splňovat? Objevte, které světové regiony nejlépe splňují podmínky pro investování do vína a která vína se nemusíte bát použít do svého portfolia.

Dle United Nations se během roku po celém světě vyprodukuje okolo 37 miliard láhví vína. Průměrný začínající investor nakupuje ročně mezi 30 až 60 láhvemi. Volba těchto vín se může podobat hledání jehli v kupce sena.

Avšak nemusí tomu tak být! Pokud se přímo zaměříte na ty správné regiony, může si naprostý začátečník vybrat svá investiční vína s nečekanou lehkostí. Nahrává tomu i odhad, že počet vinařství produkujících vína vhodná pro investování se pohybuje okolo pouhých 250.

V tomto článku se dozvíte na jakých 5 vlastností se musíte zaměřit při výběru investičního vína a také kterých 10 regionů je nejlepších pro vinnou investici. Navíc se s Vámi podělím o konkrétní tipy na ta nejvhodnější vína v těchto regionech.

 • 5 klíčových vlastností pro výběr investičního vína
 • 10 regionů z hlediska potenciálu pro investici do vína
 • 110 vinařství, které by neměly uniknout pozornosti vinného investora

Investiční víno a jeho nezbytné vlastnosti

Než se budeme bavit o jednotlivých vinařství a ročnících, podíváme se na investiční víno z hlediska jeho klíčových vlastností. Pochopení těchto charakteristik je nezbytné pro identifikaci těch správných investičních příležitostí.

Než nakoupíte jakékoliv víno za účelem zhodnocení, zanalyzujte si jej z pohledu následujících pěti vlastností:

 • Dlouhověkost
 • Omezenost produkce
 • Hodnocení kritiků
 • Síla značky
 • Likvidita trhu (výše poptávky)

1. Dlouhověkost

Jelikož při nákupu investičního vína očekáváte jeho držení alespoň 7 let a často i déle, musíte výběr omezit pouze na ta vína, která jsou dělána na dlouhé držení. Tato vína se postupem let při správné archivaci pomalu ale jistě vyvíjí a přibližují se svému investičnímu potenciálu. Jak ale poznáme víno, které vydrží dlouhá léta?

Nejprve se podívejte na hrozny, ze kterých je víno vyrobeno. Z červených hroznů mají 10+ let potenciál třeba Bordeaux blendy (primárně vyrobeny z cabernet sauvignon, merlot, cabernet frank), Barolo, Barbaresco, Amarone a také většina vín z cabernet sauvignon.

Pokud se Vám nechce učit dlouhověkost vína vycházející z typu hroznu, pak obecně vycházejte z následujících vlastností vína:

 • Kyselost: Vína s větší kyselinkou obecně vydrží déle.
 • Tanin: Silnější tanin vede k vyšší dlouhověkosti.
 • Alkohol: U nefortifikováných červených vín platí, že vína s nižším obsahem alkoholu vydrží déle.
 • Zbytkový cukr: Vyšší obsah zbytkového cukru znamená dlouhodobější potenciál pro archivaci.

U vín určených určených k delší archivaci mějte vždy na paměti, že v brzkých letech nejsou vhodná k pití.

2. Omezenost produkce

Aby mohla cena vína v průběhu let růst, musí být jeho produkce omezená – čti nízká. Investiční potenciál jdu ruku v ruce s kvalitou. Právě na špičkovou kvalitu vinařství sází, proto není neobvyklé, že na výrobu svých nejlepších vín použijí pouze malou část své produkce hroznů pocházející jen z těch nejlepších viničních tratí.

S postupem let, kdy se investiční víno přibližuje svému plnému potenciálu, začíná docházet k jeho spotřebě. Ano, pro mnoho lidí jsou tato vína i přes vysokou cenu stále jen spotřebním zboží. Díky rostoucí spotřebě klesá v oběhu počet láhví z daného vinařství a ročníku, což tlačí jejich cenu vzhůru.

3. Hodnocení kritiků

V roce 1978 Robert Parker začal publikovat The Wine Advocate, kde zveřejňoval 100 bodové hodnocení vín spolu se s poznámkami. Tyto hodnocení se staly základním vodítkem pro vinné investory, jelikož umožňují rychlé srovnání s ostatními víny a ročníky. Důležitost vysokého hodnocení je pro investiční víno kritická, jelikož říká, kde by se měla pohybovat cena vína v porovnání s ostatními.

Jako příklad může posloužit oblíbené Bordeaux víno Smith-Haut-Laffite. Jeho ročník 2009 získal od Parkera hodnocení 96-98 při prvotním hodnocení vzorku z barelu. Po naláhvování vína a jeho uvedení na trh v roce 2012 jej Parker ohodnotil znovu a zvýšil jeho hodnocení na čistou 100. Cena vína se přes noc více než zdvojnásobila!

Existuje mnoho vědeckých studií zabývající se vlivem hodnocení kritiků na ceny vína. Většina se shoduje, že existuje jejich vliv na ceny vína. Liší se však čísla vyjadřující velikost vlivu. Jedna ze studií říká, že zvýšení Parkerova hodnocení o jeden bod odpovídá v průměru o růst ceny vína o 7 %. Další studie dospěla k závěru, že cena jednoho bodu Parkerova hodnocení je €2,80 na láhev vína.

Před nákupem investičního vína vždy prostudujte hodnocení kritiků. Vyšší hodnocení znamená vyšší cenu, avšak také značí vyšší raritu a vyšší poptávku v momentě, kdy se budete chtít investičního vína  a vybírejte vína, která mají vysoká hodnocení, jelikož o ty je mezi investory nejvyšší zájem.

Kde najít hodnocení kritiků?

Známí vinní kritici si postavili svůj byznys na předplatném svých hodnocení. Za několik desítek až stovek dolarů ročně získávate přístup do databází jejich hodnocení. Následující stránky Vám jejich hodnocení odkryjí zdarma po vyhledání požadovaného vína.

4. Síla značky

Jako vinný investor chcete kupovat vína, která buď patří k naprosté špičce, co se týče kvality a nebo jsou podhodnocená. U obou Vás bude zajímat prestiž vína, které kupujete. Prestižnější značka Vám zaručí, že jakmile přijde na prodej Vaší kolekce, ostatní vinní investoři nebo spotřebitelé se budou o Vaše víno předhánět.

Kde hledat nejsilnější značky ve světě vína? Často se stačí podívat na cenu láhve. Právě cena vína koreluje významně se sílou značky. Většina z top 10 nejhodnotnějších značek vína pochází z Bordeuax. Názvy věhlasných chateau z Bordeaux nemusíte příliš aktivně hledat, jakmile se začnete zajímat o konkrétní investiční vína, rozhodně brzy narazíte na pojmy jako Margaux, Lafite, Cheval Blanc, Yquem a další.

Při výběru investičního vína se dívejte na značku, protože její věhlas Vám usnadní monetizaci Vaší sbírky.

5. Likvidita trhu (výše poptávky)

Už při samotném nákupu investičního vína musíte myslet na to, jak ho prodáte. Jelikož trh s investičním vínem funguje dodnes silně decentralizovaně, likvidita je omezená v porovnání s finančními aktivy. Aby se Vám problémy s likviditou vyhnuly, je nezbytné nakoupit vína, která mají dostatečně silný trh. Po kterých vínech je největší poptávka?

Vhodnou kombinací je silná značka vína spolu s vysokým hodnocení od kritiků. Investiční vína splňující tyto podmínky mají likvidní sekundární trh, jelikož mezi ostatními investory o ně roste poptávka.

Likviditu trhu můžete objevit na stránkách vinných burz jako např. Liv-ex. Dalším velice užitečným zdrojem je Wine Market Journal obsahující informace o prodeji jednotlivých vín ve vinných aukcích.

Nyní již máme jasno o tom, na jaké vlastnosti vína byste se měli dívat před tím, než do vína zainvestujete. Důležité je mít na paměti, že hledáte vína splňující všech pět kritérií. Absence jednoho z nich může vést ke komplikacím při prodeji investičního vína, což způsobí nižší celkové zhodnocení.

Na které vína se konkrétně dívat z investičního hlediska? Pojďme si představit  oblasti a konkrétní vína, které by Vás měly zajímat.

10 oblastí, kde hledat investiční víno

Kombinaci výše zmíněných nezbytných pěti vlastností investičního vína není možné najít v mnoha regionech. Dlouhodobě nabídce vína pro investování zcela dominovaly dvě francouzské oblasti – Bordeaux a Burgundy. V posledních letech se ale na investiční mapě začínají objevovat i další místa. Odkud pochází nejlepší vína na investování?

 • Francie: Bordeaux, Burgundy, Rhona, Champagne
 • Itálie: Piedmont, Toskánsko
 • Spojené státy americké: Napa Valley
 • Austrálie: Barossa Valley
 • Španělsko: Ribera del Duero
 • Portugalsko: Douro

Svět investičního vína je dominován francouzskými víny. Ty mají suverénně největší podíl na produkci těchto vín a zároveň se mohou chlubit nejlikvidnějším sekundárním trhem, což z nich činí nejzajímavější úlovky pro začínající vinné investory.

Avšak na důležitosti nabírají stále více i další oblasti v čele s Itálii a Novým světem. Představme si nyní blíže nejen francouzské oblasti, kde se vyrábí créme de la créme víno.

1. Bordeaux (Francie)

Až 90 % všech investičních vín pochází z Bordeaux. Nikde jinde nenajdete vína, která by lépe splňovala výše uvedená kritéria investičního vína. Za zmínku rozhodně stojí, že Bordeaux vína tvoří přes 70 % zobchodovaného objemu na vinné burze Liv-ex. Až by se téměř chtělo říci, že svět investičního vína rovná se Bordeaux.

Základy investování do vína se v Bordeaux začaly psát již v roce 1855. V tomto roce nechal francouzský císař Napoleon III. vypracovat klasifikaci červených vín z Bordeaux. Tato klasifikace vybrala 61 nejlepších vinařství v regionu Médoc (a jedno víno z Pessac-Léognan) a rozřadila je do 5 tříd podle kvality. Přestože se jedná o klasifikaci více než 150 let starou, její důležitost je stále relevantní.

Pro vinné investory se dodnes jedná o jakousi mapu při výběru vína. Nejvyšší důležitosti dosahují vína řazené do první kategorie označované jako Premier Cru, kam patří pět z nejdůležitějších vín pro vinné investory. V paralele na akciové trhy by se Premier Cru vína dala označit za akciové blue chipy neboli nejkvalitnější vína, která do puntíku splňují všech pět výše zmíněných základních charakteristik pro investiční víno.

Investice do Bordeaux vína však zdaleka nejsou omezena na Premier Cru vína. Rozhodně stojí za to podívat se i na vína z dalších kategorií, která patří mezi nejzářivější hvězdy vinařského nebe.

Top 10 vín z klasifikace z roku 1855 podle investičního potenciálu (abecedně)

 • Chateau Cos d’Estournel
 • Château Ducru-Beaucaillou
 • Chateau Haut-Brion
 • Chateau Lafite
 • Chateau Latour
 • Chateau Léoville-Las Cases
 • Chateau Margaux
 • Chateau Montrose
 • Chateau Mouton Rotschild
 • Chateau Palmer

Jelikož se zmíněná klasifikace z roku 1855 věnuje pouze červeným vínům převážně z Médoc, není radno omezovat své investice pouze na tuto oblast. Mezi další znamenité oblasti v Bordeaux patří následující:

 • Saint-Émilion
 • Pomerol
 • Graves
 • Sauternes a Barsac

Z výše zmíněných oblastí mezi investory do vína nejvíce pozornosti upoutají nepochybně dvě oblasti na pravém břehu řeky Gironde. První je Saint-Émilion a jeho 18 Premiers grands crus classés vinařství.

Druhou je ikonická oblast je Pomerol, která je domovem těm nejdražším vínům z Bordeaux. Další v pořadí je vinný region Graves, jehož apelace Pessac-Léognan čítá 16 vinařství, avšak jen několik málo z nich snese přísnější měřítka z pohledu investování do vína.

Poslední oblasti z Bordeaux regionu stojící za zmínku jsou Sauternes a Barsac, která jsou známá pro bílá vína s vysokým obsahem zbytkového cukru.

Top 10 vín z oblastí St.-Émilion, Pomerol, Graves, Sauternes a Barsac dle investičního potenciálu (abecedně)

 • Chateau Angélus (St.-Émilion)
 • Chateau Ausone (St.-Émilion)
 • Chateau Cheval Blanc (St.-Émilion)
 • Chateau d’Yquem (Sauternes)
 • Chateau La Mission Haut-Brion (Graves)
 • Chateau Pavie (St.-Émilion)
 • Chateau Pétrus (Pomerol)
 • Chateau Lafleur (Pomerol)
 • Chateau Le Pen (Pomerol)
 • Chateau Smith Haut Lafitte (Graves)

2. Burgundy (Francie)

Zatímco Bordeaux bývá označováno jako domov těch nejkvalitnějších světových vín, pak Burgundy patří nálepka místa, kde se vytváří ty nejvzácnější světová vína. Se vzácností jde ruku v ruce i cena.

Investování do vín z Burgundy je kapitálově nejnáročnější, jelikož ty nejkvalitnější vína jsou vyráběna v minimálních objemech a pro začínající a menší vinné investory je téměř nemožné se k nim dostat při jejich uvedení na trh. Cena na sekundárním trhu je poté astronomická.

Dle Wine-Searcher pochází 8 z 10 a také 40 z 50 nejdražších vín na světě právě z Burgundy. Na vrcholu seznamu je legendární Domaine de la Romanee-Conti (DRC) s průměrnou retailovou cenou napříč ročníky přes $13 600. Podle stejného webu je však nejdražším vínem světa jiné víno z Burgundy. Pro mnohé překvapivě se jedná o Henri Jayer Richebourg Grand Cru z ročníku 1985 s cenovkou daleko za $15 000.

Trh vín z Burgundy je sice druhým největším co do zobchodovaného objemu na vinné burze Liv-ex, avšak nedosahuje ani 10 % celkového objemu.

Top 10 vín z Burgundy dle investičního potenciálu (abecedně)

 • Domaine de la Romanee-Conti
 • Henri Jayer Richebourg
 • Domaine Comte Georges de Vogue
 • Domaine Georges & Christophe Roumier
 • Domaine Armand Rousseau Pere & Fils
 • Domaine Leflaive Montrachet
 • Domaine Leroy Le Montrachet
 • Domaine Meo-Camuzet Richebourg
 • Coche-Dury Corton-Charlemagne
 • Domaine Ponsot Clos de la Roche

3. Côtes du Rhône (Francie)

Vína z oblasti údolí řeky Rhony nabízí vinným investorům několik zajímavých příležitostí, avšak platí, že zobchodované objemy jsou mezi zmíněnými francouzskými oblastmi nejnižší. Nejslavnější apelací, která také nabízí nejvíce investičních příležitostí je legendární Hermitage, který je domovem pro nejslavnější Syrah (často také Syraz) světa.

Top 10 vín z Côtes du Rhône dle investičního potenciálu (abecedně)

 • Domaine Jean-Louis Chave Hermitage Cuvee Cathelin
 • Domaine Jean-Louis Chave Hermitage Vin de Paille
 • Paul Jaboulet Aine Hermitage La Chapelle
 • E. Guigal Hermitage Ex-Voto
 • E. Guigal Cote Rotie La Landonne
 • E. Guigal Cote Rotie La Turque
 • E. Guigal Cote Rotie La Mouline
 • Chateau de Beaucastel Hommage a Jacques Perrin
 • Chateau Rayas Chateauneuf-du-Pape Reserve
 • Chateau Rayas Chateauneuf-du-Pape Pignan Reserve

4. Champagne (Francie)

Symbol luxusu a okázalosti s bohatou historií. Dnes se v Champagne vyrobí okolo 350 milionů lahví ročně, z nichž ta nejužší špička může být využita pro investiční účely. Jedná se především o vintage Champagne, které se produkuje jen ve vyjímečných ročnících a vyrobená množství bývají velmi nízká, proto se jedná o vzácné láhve.

Z investičního hlediska je důležité, že ceny prémiového šampaňského jsou na úrovni vín z Bordeaux a nikoliv tak vysoko jako burgundská vína.

Top 10 producentů z Champagne dle investičního potenciálu (abecedně)

 • Bollinger
 • Dom Perignon
 • Krug (Clos du Mesnil)
 • Louis Roederer (Cristal)
 • Perrier-Jouet
 • Philipponnat
 • Pol Roger
 • Ruinart
 • Salon (Le Mesnil)
 • Taittinger

5. Toskánsko (Itálie)

Zejména díky oblíbenosti supertoskánských vín již několik let roste podíl italských vín na celkovém zobchodovaném objemu skrze vinnou burzu Liv-ex. Italská vína pravidelně svádí souboj o druhé místo v objemu obchodů s burgundskými víny.

Od roku 2014 nabídly italská vína dokonce nejlepší zhodnocení ve Fine Wine 1000 indexu.V aktuálním složení indexu Liv-ex Fine Wine 100 se nachází 6 toskánských vín, což je třetí největší zastoupení po Bordeaux a Burgundy.

Pro investiční účely jsou ideální tzn. supertoskánská vína, která mají podobný statut jako francouzská Bordeaux. Jejich výhodou je likvidní trh, jelikož jsou pitelná dříve než vína z Piedmont a také proto jsou velmi oblíbená u restaurací. Za poslední roky je zřetelný nárůst zájmu o toskánská vína mezi vinnými investory, kteří zde nalézají výbornou hodnotu v poměru k nákladům.

Top 10 producentů z Toskánska dle investičního potenciálu (abecedně)

 • Avignonesi
 • Azienda Agricola Tua Rita (víno Redigaffi)
 • Casanova di Neri
 • Gianfranco Soldera
 • Le Macchiole (víno Messorio)
 • Marchesi Antinori (vína Salaia a Tignanello)
 • Montevertine (vína Le Pergole Torte a Il Sodaccio)
 • Ornellaia (vína Ornellaia a Masseto)
 • Poggio di Sotto (víno Fattoria)
 • Tenuta San Guido (víno Sassicaia)

6. Piedmont (Itálie)

Oblast označovaná jako italské Burgundsko je velkým pojmem mezi gurmány po celém světě. Krom lanýžu jsou chloubou tohoto malebného podhůří Alp zejména vína z hroznů nebbiolo. Králem regionu jsou masivní těžká vína s jedněmi z nejbřitčejších taninů z apelace Barolo, kterým sekunduje apelace Barbaresco, jejíž vína jsou elegantní a podmanivá jako správná severoitalská královna.

Z investičního hlediska piedmontská vína stále lehce zaostávají co se týče objemu obchodů za toskánskými víny, avšak to pouze odkrývá potenciál, který tato oblast nabízí. Díky taninům silným jako skála můžete tyto vína nechat ve sklepě desítky let. Top vína z oblasti si již nyní dokázaly vybudovat velmi silné jméno.

Top 10 producentů z Piedmont dle investičního potenciálu (abecedně)

 • Aldo Conterno (víno Granbussia)
 • Bartolo Mascarello
 • Bruno Giacosa (vína Collina Rionda, Faletto Riserva, Le Rocche del Falletto, Gallina a Albesani Santo Stefano)
 • Gaja (vína Sori San Lorenzo Langhe-Barbaresco a Sori Tildin Langhe-Barbaresco)
 • Giacomo Conterno (vína Monfortino a Cascina Francia)
 • Luciano Sandrone
 • Mascarello Giuseppe e Figlio (víno Ca d’Morissio)
 • Paolo Scavino (vína Rocche dell’Annunziata Riserva a Bric del Fiasc)
 • Roagna I Paglieri (vína Crichet Paje a Paje Riserva)
 • Roberto Voerzio

7. Napa Valley a okolí (USA)

Pokud nemáte zájem o konzervativní vinnou investici do vín z Bordeaux, pak Vás rozhodně zaujmou kalifornská vína z Napa Valley. Za poslední desítky let si vybudovaly pozici nejzajímavějších investičních vín z Nového světa.

Investičně zajímavé jsou především kultovní vína, která jsou vyráběny v extrémně malých množství a proto se jedná o raritní kousky, které investoři neradi dávají z ruky. Dostatečně silnou likviditou se tak může pochlubit pouze nejslavnější americké kultovní víno – Screaming Eagle.

Vína z Kalifornie se pomalu začínají rozšiřovat do investičních kruhů a do budoucna lze očekávat růst jejich popularity.

Top 10 producentů z Nappa Valley a okolí dle investičního potenciálu (abecedně)

 • Abreu Vineyards (vína Thorevilos a Madrona Ranch)
 • Colgin Cellars (víno IX Estate)
 • Dominus Estate
 • Harlan Estate
 • Kapcsandy Family Winery (vína Grand Vin a Roberta’s Reserve)
 • Opus One
 • Schrader Cellars (vína Old Sparky, T6, RBS a CCS)
 • Screaming Eagle
 • Sine Qua Non
 • Verite Winery (vína La Joie, La Muse a La Desir)

8. Austrálie

Druhý zástupce Nového světa, který však svou nabídkou investičního vína zaostává za ostatními zmíněnými zeměmi. Na mapu vinného investování australská vína dostal Penfolds, který je dodnes považován za australské investiční víno číslo jedna. Investiční měřítka snesou především vína z Barossa Valley.

Top 10 producentů z Austrálie dle investičního potenciálu (abecedně)

 • Bass Phillip
 • Clarendon Hills
 • Cullen
 • Hensche (víno Hill of Grace)
 • Jim Barry (víno The Armagh)
 • Leeuwin Estate
 • Moss Wood
 • Mount Marry (víno Quintet)
 • Penfolds (vína Bin 389, Bin 407, Bin 60A, Bin 95 Grange a RWT)
 • Torbreck (víno The Laird)

9. Španělsko

Žádná jiná země světa nemá vinou révou pokrytého tolik území jako Španělsko. V posledních letech se španělská vína začínají tlačit i do povědomí vinných investorů. Až v roce 2014 se poprvé španělské víno dostalo do žebříčku Liv-ex Power 100. Ve specificky suchém podnebí se výborně daří především tempranillu, které dosahuje prémiové kvality zejména v oblasti Ribera del Duero.

Top 10 producentů ze Španělska dle investičního potenciálu (abecedně)

 • Alvaro Palacio (víno L’Ermita)
 • Artadi (víno Viña el Pisón)
 • Contador
 • Finca Allende (víno Aurus)
 • Marques de Murrieta (víno Castillo d’Ygay Gran Reserva Especial)
 • Muga (víno Aro)
 • Pingus
 • Roda (víno Cirsion)
 • Remirez de Ganuza (víno Transnocho)
 • Vega Sicilia (víno Unica)

10. Portugalsko

Údolí Douro dává světu sladká portská vína, která ve sklepě vydrží i vysoké desítky let. Která z nich jsou ale vhodná pro investory?

Největší pozornost si rozhodně zaslouží tzv. Vintage vína, která se vyrábí pouze v těch nejlepších ročnících. Portská vína nemají kultovní značky jako v ostatních zemích, proto je u investorů klíčové vybírat nejlépe hodnocené producenty v jednotlivých vintage vínech.

V indexu Liv-ex Rest of the World 50 je zastoupeno Taylor’s, které je tak jediným portugalským zástupcem ve vinných indexech.

Top 10 producentů z Portugalska dle investičního potenciálu (abecedně)

 • Dow’s
 • Fonseca
 • Graham’s
 • Kopke
 • Niepoort
 • Quinta do Noval
 • Quinta do Vesuvio
 • Sandeman
 • Taylor’s
 • Warre’s

Infografika: Top 10 oblastí na investiční víno

Představili jsme si 110 vín z deseti nejvýznamnějších světových oblastí pro produkování těch nejkvalitnějších vín. Tento průvodce Vám poslouží jako slušný odrazový můstek při výběru vín do Vašeho portfolia.

Pro větší názornost jsem vytvořil infografiku s hodnocením těchto vinných oblastí z hlediska investičního potenciálu. Neváhejte a stahujte, vytvoříte si jasnou mapu, kde hledat investiční víno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *