180 Grant Street 95060, Santa Cruz CA

202-555-0190
Chateau Lafite - Investice do vína

Proč jsou investice do vína výhodnější než akcie nebo zlato?

Objevte krok po kroku, co byste měli vědět, než začnete budovat své vinné portfolio. Přečtěte si podrobného průvodce světem investování do vína.

 • Jaké unikátní investiční vlastnosti má víno v porovnání s jinými aktivy
 • Základní tipy pro investice do vína
 • Jaká vína jsou vhodná pro investici
 • Kde a jak investiční víno koupit a kde jej prodat
 • Jak si vytvořit vinné portfolio krok po kroku

Investice do vína za posledních téměř 30 let dosáhly zhodnocení 1 474 %. Investiční víno tak dokázalo od roku 1988 zhodnotit vložený kapitál téměř patnáctinásobně, což mimo jiné překonává i výnosy, kterých za stejné období dosáhly akciové trhy i zlato. Americký akciový index S&P 500 dosáhl v tomto období „pouze“ polovičního zhodnocení (+744 %) a zlato dokonce devětkrát nižšího (+162 %).

Víno si tak zaslouží pozornost nejen díky své opojné chuti, ale také jako investiční aktivum.

Mohlo by se zdát, že se jedná o investici vhodnou pouze pro nejfundovanější znalce. Ba naopak, investice do vína se razantně rozšiřují mezi nadšence i vínem nepolíbené.

V tomto článku pro vás shrnu základy investování do vína. Nejedná se o článek na tři minuty, avšak můžete si být jisti, že získáte komplexní povědomí o víně jakožto investičním aktivu.

Investice do vína mají unikátní investiční vlastnosti

I když na víno nepomyslíte ihned jako na investiční artikl, již brzy objevíte, proč jeho popularita stále roste. Víno totiž nabízí jedinečný mix vlastností, které jej činí velmi atraktivním z investičního pohledu.

1. Výnosy jsou konzistentní

Investice do vína se zhodnocují pravidelně.

Pokud se ohlédneme na pěti a desetileté období generované měsíčně od roku 1988 do 2015, pak nebude překvapením, že investice do vína měly nejméně ztrátových period. Tabulka níže odhaluje, že pouze 3 z 268 pětiletých období byly ztrátové. Desetileté období dokonce negenerovaly žádnou ztrátu.

  
Ztrátových období
Ztrátové období (%)
Nejvyšší zhodnocení
Nejnižší zhodnocení
Investiční vínoZtrátové 5leté období31,12 %380 %-10 %
Ztrátové 10leté období00,00 %441 %80 %
Akcie
(S&P 500)
Ztrátové 5leté období8029,85 %223 %-35 %
Ztrátové 10leté období3014,42 %367 %-42 %
ZlatoZtrátové 5leté období9234,33 %195 %-36 %
Ztrátové 10leté období6531,25 %557 %-41 %

Je tedy zřetelné, že vysoká výnosnost není výsledkem několika povedených období.

Investice do vína v posledních téměř třech dekádách dosahovaly průměrného ročního zhodnocení přes 10 %.

Stáhněte si infografiku

Objevte podrobné srovnání výnosů investičního vína, akcií a zlata v názorné infografice.

2. Nízká korelace s finančními aktivy

Víno má jedinečnou vlastnost, že jeho výnosy mají nízkou korelaci s tradičními finančními aktivy jako jsou akcie nebo zlato. Výnosy těchto aktiv jsou vzájemně provázány, což může být nežádoucí při sestavování portfolia.

Jelikož výnosy z investičního vína s těmito aktivy nekorelují, jedná se o velmi vhodnou investici do každého portfolia.

Právě jako nástroj pro diverzifikaci je investiční víno mezi investory nejoblíbenější a nejcennější.

3. Odolnost vůči hospodářskému cyklu

Ceny investičního vína se pohybují méně než ceny finančních aktiv. Jedná se o důležitou vlastnost s ohledem na imunitu vůči tradičnímu hospodářskému cyklu.

V období konjunktury investoři rádi diverzifikují svá portfolia, což navyšuje poptávku po tomto typu vín. Při tržním zpomalení a přiblížení se recesi se investoři tradičně odvrací od finančních aktiv a preferují investice do reálných aktiv jako je mimo jiné investiční víno.  

Poptávka po investicích do vína roste jak při konjunktuře, tak v období recese.

4. Nízká cenová volatilita

Z předchozího bodu také plyne, že ceny investičního vína nemají tak agresivní pohyby jako tradiční finanční aktiva. Nízká volatilita cen investičního vína chrání váš majetek.

5. Víno je reálným aktivem

Mnoho investorů si chce “sáhnout“ na svou investici. Zatímco finanční instrumenty mohou působit příliš imaginárně, aktiva jako zlato, stříbro nebo investiční víno mají reálnou hodnotu.

6. Zvyšující se rarita investičních vín

Nabídka investičního vína je velmi omezená. Vína vhodná na investici jsou často ihned po uvedení na trh rozebrány a mnohdy je velmi těžké se k nim vůbec dostat. K tomu si připočtěme fakt, že stále rostoucí část těchto vín je nakupována ke konzumaci, což nabídku ještě více snižuje.

Na investiční vína investoři nepohlíží pouze z pohledu jednotlivých vinařství (chateau), ale také z pohledu jednotlivých ročníků (vintage). U nejkvalitnějších Bordeaux vyrobí vinařství v ročníku pouze několik tisíc či desítek tisíc lahví. S plynutím let nabídka těchto vín klesá.

Rostoucí rarita investičních vín vede k růstu jejich cen.

Chateau Lafite - Investice do vína

Chci začít vydělávat na víně!

…a když to náhodou nevyjde, tak ho aspoň můžu vypít!

Dobré myšlení, víno je ingrediencí pro spokojený život. Avšak přece jen, cílem investice do vína není jej vypít. Bohužel.

Nyní si představme základy investování do vína aneb co byste měli vědět než utratíte za víno první kačku.

Základy investování do vína

1. Investiční horizont 7+ let

Bordeaux vína, která jsou na investici využívána nejčastěji, vstupují na trh prostřednictvím systému en primeur (futures na víno).

V en primeur víno kupujete za nejnižší možnou cenu na jaře po sklizni, kdy víno ještě není hotové, ale teprve se začíná ukládat do sudů. K jeho naláhvování dochází až po dvou letech, tudíž na doručení vína si musíte alespoň dva roky počkat.

Od chvíle, kdy se láhve objeví na trhu, očekáváme, že cena vína poroste. Optimálně se doporučuje počkat alespoň dalších 5 let, než se investiční víno prodá.  Čím déle se však víno drží, tím roste jeho cena.

2. Nezbytnost špičkové archivace

Za pořízení investičního vína vynaložíte nemalou částku, proto je nutné počítat i s dalšími nezbytnými náklady. Nechcete přece ušetřit pár tisíc a riskovat ztrátu hodnoty svého vína. Pouze špičková archivace vínu umožní rozvinout jeho investiční potenciál. Sklepy s kontrolovanou teplotou a vlhkostí jsou nezbytné.

Pokud si víno necháte fyzicky dodat, pak je možností pronájem vinných boxů v některém vinném archivu, kde se ceny pohybují od 2 000 Kč za box na cca 100 láhví za rok.  

3. Minimální kapitál alespoň 100 000 Kč

Investiční víno není žádná levná záležitost. Standardně se nakupují vína po krabicích o 6 či 12 lahvích. Cena za láhev se pohybuje od tisícovky až po desítky tisíc korun. Láhve je často možné koupit i po jednotkách. Poté je však třeba počítat, že jejich zpeněžení může být těžší než u standardizovaných beden.

Dále je nutné mít na paměti, že vinnou investici je vhodné rozložit do více ročníků. Tudíž pokud se rozhodnete investovat do en primeur, je třeba vynakládat prostředky postupně po několik let.

4. Dostatek času pro správný prodej

Do dnešního dne se jedná o neregulovaný trh, který nemá centrálního řízení. Trh z investičním vínem lze považovat za niche při porovnání s objemem ročních obchodů s jinými aktivy.

V průběhu roku se na trhu s investičním vínem protočí vína v celkové hodnotě okolo $8 miliard. Pro srovnání se jedná o stejný objem, který se průměrně zobchoduje v akciích Apple a Facebook kombinovaně za jediný den.

Jelikož se nejedná o standardizovaný trh, je třeba počítat s tím, že prodej vína nemusí být rychlou záležitostí a může se protáhnout i na několik týdnů.

Jakmile jednou víno povýší z pozice příjemného večerního společníka na prostředek zlepšující pohled na Váš bankovní účet, věřte, že z letní aféry se stane dlouhodobý vztah. Stejně jako dlouhodobý vztah, i investiční víno je zapotřebí brát seriózně. A s tím přichází na řadu plánování.

Při plánování je nezbytné položit si klíčové otázky:

 • Chci investovat jednorázovou částku nebo pravidelně po několik let? Případně kolik let?
 • Jakou částku chci do vína investovat?
 • Za kolik let chci víno prodat?
 • Jakého zhodnocení chci dosáhnout?
 • Chci víno pouze na investici nebo bych rád i něco vypil?
 • Mám víno kde skladovat?
 • Kde a jak chci víno prodat?

Ve chvíli, kdy máte odpovědi pro výše uvedené otázky, můžete začít řešit tu nejzajímavější část – které víno nakoupit.

Jaké víno je vhodné pro investici?

Pouze okolo 0,1 % vyrobeného vína neboli jedna láhev z tisíce se dá považovat za investiční víno. Vzhledem k tomu, že víno se produkuje od Nového Zélandu až po Hawaii, ani toto nízké číslo nám nezaručí, že výběr bude jednoduchý.

Obecně by mělo investiční víno splňovat následující vlastnosti:

 • Dlouhověkost
 • Omezenost produkce
 • Vysoké hodnocení kritiků
 • Síla značky
 • Likvidita trhu

Aby se víno stalo investiční hvězdou, musí dosahovat všech těchto pěti kritérií. Absence jakéhokoliv z nich může mít neblahý vliv na cenu vína při jeho prodeji.

Všechna kritéria nejlépe splňují vína z francouzských oblastí Bordeaux a Burgundy. Právě vína z těchto regionů jsou mezi vinnými investory suverénně nejoblíbenější.

Pro investici do vína lze velmi dobře použít i legendární champagnské, jehož prémiové značky mají rovněž vysoký investiční potenciál.

Pokud se však chcete podívat za hranice země galského kohouta, zeměřte se na cabernet sauvignony z amerického Napa Valley, Barola a Barbaresca ze stejnojmenných vesnic v italském Piedmontu a případně i supertoskánská vína. Zvláštní kategorií jsou také tzv. kultovní vína.

Před samotným nákupem je nutné provést důkladný průzkum. Ten je cestou poznání, která nejednoho vinného investora překlopí na stranu vinného nadšence a přivede ho k opětovnému zamyšlení o výše zmíněných otázkách – zejména té „Chci víno pouze na investici nebo bych rád i něco vypil“.

Nyní máte poslední šanci svůj investiční plán pozměnit.

Láhve investičního vína - Investice do vína

Nákup investičního vína

Pokud jste se dostali až do tohoto bodu rozhodovacího procesu, pak se již zcela jistě neobejdete bez pořádného zamyšlení se nad klíčovými otázkami investování do vína, které jsem sepsal výše.  

Nákup investičního vína je totiž do značné míry provázaný s jeho prodejem a tedy následnou monetizací vaší investice. Nejprve se podívejme na způsoby nákupu a poté probereme možnosti prodeje vína.

1.    Vlastní investování na vinné burze

Již jsem zmínil, že investování do vína probíhá na decentralizovaném trhu. Až do roku 2000 neexistovala žádná vinná burza. V novém miléniu už se vytvořilo několik trhů, které stojí za pozornost.

bedny-s-vinem-owcVšechny fungují na stejném principu – vinný investor si zde otevře účet a získává přístup na trh dané burzy, kde jsou kótovány ceny jednotlivých vín. Obdobně jako na akciové burze zde investor může nakoupit požadované víno ve standardizovaném množství a po nějakém čase jej zde opět prodat.

Tato vína zůstávají v režimu in bond ve skladu burzy, což přináší mimo jiné i daňové výhody. Investor si na vína nakoupené na vinných burzách s největší pravděpodobností nikdy nesáhne.

Jelikož se jedná o britské společnosti, investování probíhá v britských librách a vyžaduje několik tisíc liber pro začátek (£3 000 až £10 000). Vinný broker se postará o uskladnění a pojištění láhví (poplatek okolo £10 za bednu za rok) a za provedení obchodů na svém trhu si účtuje vysoké poplatky (až 10 % při prodeji).

2.     Profesionální vinný portfolio management

V případě, že vínu nerozumíte a nemáte v plánu to změnit, ale rád byste využil jeho investičního potenciálu, pak vinný portfolio management je právě pro vás.

Vyberete si společnost a prvotní kontakt s vámi provede account manager, který zjistí vaše záměry. Následně je vám představeno vinné portfolio, které odpovídá dle profesionálního vinného portfolio manažera vašim představám.

Pokud se rozhodnete tuto investici uskutečnit, můžete očekávat vstupní investici od £10 000, zaplacení vstupního poplatku (několik procent z hodnoty investice) a také poplatky z podílu na zisku (obvykle okolo 20 %).

3.     Investice do vinného fondu

Další možností jsou investice do vinných fondů a investičních společností specializujících se na víno. Tyto fondy mají vlastní portfolio, do kterého zainvestují investoři, kteří se stávají partnery fondu.  Často však bývá investice omezena pro kvalifikované investory, což znamená vyšší počáteční investici (někde až od €125 000).

Jako u ostatních investičních fondů bývá poplatková struktura založená na pravidle 2/20 (2 % poplatek z aktiv a 20 % ze zisku).

4.     Investice do vína DIY

Nejdobrodružnější cesta pro investici do vína.

Pokud se rozhodnete investovat do starších ročníků a méně dostupných vín, pak nezbyde než sázet na nákup na zahraničních vinných aukcích. Kromě oficiálních aukcí pořádaných dražebními domy můžete také popřemýšlet o alternativách jako je Spectrum nebo dokonce i eBay.

Oblíbenou a rozšířenou variantou je nákup vín en primeur neboli vinných futures, což je nejlevnější způsob získání nejkvalitnějších Bordeaux vín. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších způsobů investování do vína.

bordeaux-enprimeur-ochutnavkaV průběhu května jsou vinnými kritiky z celého světa ochutnány první vzorky Bordeaux vína z barelů a dochází ke zveřejnění hodnocení. Nutno si uvědomit, že tyto vzorky nejsou finální víno a pochází z hroznů posbíraných předchozí podzim. Poté v květnu a červnu jednotlivé chateau zveřejní ceny prvních tranší vína, které si investoři mohou koupit. Tato vína jsou naláhvovány a doručeny až po dvou letech.

Investiční myšlenka je taková, že v momentu zveřejnění vína bude jeho cena vyšší než v době nákupu a jejich cena každým dalším rokem poroste, jelikož dochází ke zrání vína a zároveň snižování jeho nabídky. Při en primeur získáte nejlevněji láhve, za které byste jinak při nákupu ve výše zmíněných aukcích či od obchodníků s víny zaplatili vysoké prémium.

Jak prodat investiční víno?

Jak jsem zmínil výše, prodej vašeho investičního vína ovlivňuje do vysoké míry způsob jeho nákupu. Solidní nákup vína je pouze polovinou úspěchu. Minimálně stejně důležité je umět víno dobře prodat.

Tipy pro zvýšení prodejní ceny

Ještě než si řekneme, jak a kde investiční víno zpeněžit, odkryji vám pár velmi užitečných triků, které pomůžou k dosažení vyšší prodejní ceny.

 • Doložitelná historie vína: Budoucího kupce bude zajímat, od koho a kdy jste víno koupil.
 • Prokazatelná archivace: Vždy dbejte, abyste byli schopni doložit, jak bylo víno archivováno a to nejlépe již od jeho naláhvování.
 • Prodávejte celé bedny: Investoři preferují nakupování vína po bednách a nikoliv po láhvích.
 • Vždy OWC: Original Wooden Case je způsob balení vína do dřevěné bedny, který je mezi investory nejpopulárnější.
 • Udržujte láhev ve 100% stavu: Každý škrábanec či poškození etikety snižuje hodnotu vína.

Nyní se již podívejme, jak investiční víno prodat, abychom si nenechali utéct cenné procenta ve zhodnocení.

Nejdříve se vyplatí zjistit si, jaká je průměrná cena vína na trhu. Nejbohatší databázi cen nabízí Wine Searcher, kde se dohledávají ceny mezi retailovými prodejci a některými aukcemi. Pro potřeby vinného investora je však ještě šikovnějším zdrojem podrobná databáze Wine Market Journal, která nabízí přehled aukčních obchodů s daným vínem. Snadno tak získáte představu, ve kterém cenovém rozmezí se chcete pohybovat se svou prodejní cenou.

Teď už víme, co udělat pro zvýšení ceny investičního vína a také jak si udělat představu tom, jakou cenu požadovat. Pojďme se podívat, kde víno můžeme prodat.

Kde prodat investiční víno?

V sekci věnující se nákupu investičního vína jsem zmínil 4 hlavní způsoby investice do vína. V případě investice do vinného fondu či do profesionálního vinného portfolio managementu vás otázka prodeje nemusí příliš zatěžovat, jelikož zde jsou mechanismy jasně nastaveny.

Pokud se rozhodnete pro investování na vinné burze, pak je už situace z hlediska prodeje zajímavější. Vaše monetizace je však často omezena na prodej vína u vinného brokera, od kterého bylo víno nakoupeno. Přestože těchto brokerů není mnoho, existují mezi nimi znatelné rozdíly týkající se likvidity trhu (jak rychle a výhodně se vaše víno prodá) a také komisí (10 % z prodejní ceny u BBX oproti pouhým 3 % u Cavex).

Nejvíce možností vám dá prodej vína, které jste si sami nakoupili v DIY investici. Je důležité mít na paměti, že zde platí základní pravidlo – čím méně na prodej spěcháte a čím více jste ochotní vyvinout úsilí, tím je vyšší pravděpodobnost, že víno prodáte za vyšší cenu.

Možností pro prodej investičního vína je mnoho. Níže je výčet nejčastějších:

 • Online aukce s vínem: Vhodné i pro menší sbírky, průměrný poplatek pod 5 %
 • Tradiční aukční domy: Spíše větší sbírky, průměrný poplatek je okolo 6 % (liší se od 0 % až do 18 %)
 • Prodej retailovému prodejci vína: Často snadná varianta, když prokážete původ a archivaci vína
 • Přímý prodej dalším sběratelům z komunity či restauracím: Dobré kontakty v komunitě mohou sloužit jako šikovný prodejní kanál
 • Obecné aukční portály jako eBay

Prim v prodeji investičního vína z privátních sklepů budou do budoucna stále více hrát vinné online aukce. Již dnes se jedná o rychle se rozšiřující odvětví, které směřuje svět investičního vína k nevyhnutelné digitalizaci.

Jak si vytvořit vinné portfolio krok po kroku

V ilustračním investičním plánu budu počítat s investičním horizontem 10 let, očekávanou investicí 250 000 Kč v průběhu pěti let a cílit budu na výnos 10 % za rok. Všechno víno bude investiční a budu si na něj chtít “sáhnout”, proto jej budu skladovat v pronajaté vinné kóji.

Jedná se o standardní vinnou investici, pro kterou se nejvíce hodí klasika – Grand Cru vína z Bordeaux.

Zajímavého prémia se budu snažit dosáhnout nákupem přes en primeur a vybírat budu jen ty nejlépe hodnocená vína z ročníku z nižší cenové kategorie (1 500 Kč až 4 000 Kč) v kombinaci s nákupem vertikály od chateau, ve kterém vidím potenciál. Každý rok bych si koupil bednu hvězdy ročníku, bednu chateau se silným potenciálem a poté jednotlivé láhve pro diverzifikaci nabídky a tvorbu horizontály – 5 až 10 top vín z ročníku. Po pěti letech bych tímto přístupem mohl mít okolo 100 láhví.

Vína bych vybíral dle ceny a dosaženého hodnocení kritiků. Pro získání těchto hodnocení bych využil volné internetové zdroje nebo se případně zeptal svého prodejce.

Pokud bych chtěl mít co nejméně práce (a také nejméně vinného poznání a zábavy), jednoduše bych si každý rok koupil bednu některého Premier Cru vína nebo některého hvězdného St. Émilion Premier Grand Cru Classé A vína.

Vína bych nakoupil u některého lokálního prodejce s nabídkou en primeur a optimálně i s nabídkou uskladnění vín. Při nákupu bych vyžádal (i za příplatek u nekompletních beden) balení vína ve dřevě (OWC).

Po doručení vína bych se ujistil, že místo archivace splňuje ty nejpřísnější archivační podmínky. O způsobu archivace bych si nechal udělat potvrzení.

Po uplynutí investičního období bych si stanovil očekávané prodejní ceny u jednotlivých vín dle dostupných zdrojů. Dle takto získaných cen bych vína zkusil nejprve nabídnout ve svém okolí, pokud v něm mám nějaké vinné investory. Dále bych víno nabídl k odkupu společnosti, od které jsem víno koupil před lety. V dalším kroku bych víno představil na online vinné aukce.

 

V tuhle chvíli byste již měli mít velmi dobrou představu o tom, jak investice do vína fungují. Nastínili jsme si, na co si dát pozor a naopak čeho využít. Je vám některá část investičního procesu stále nejasná? Nebo máte vlastní zkušenost, která se vám (ne)osvědčila? Podělte se do komentářů.

Shrnutí

Investice do vína nabízí konzistentní výnosy, které od roku 1988 průměrně za rok dosáhly 13 %. Investiční víno je vhodný doplněk pro diverzifikaci portfolia, jelikož korelace s výnosy finančních aktiv je nízká a volatilita cen vína je také nízká. Jedná se o investici do reálného aktiva.

Nutný kapitál alespoň ve výši 100 000 Kč, investiční horizont 7+ let a vytvoření investičního plánu.

Nejvhodnějšími víny pro investování jsou Grand Cru Bordeaux a vína z oblasti Burgundy. Investiční vína z Bordeaux se nejčastěji nakupují en primeur neboli ve formě vinných futures jde-li o nákup mladých vín nebo na online aukcích či u vinných brokerů v případě starších vín. Investoři, kteří se ve vínu nevyznají mohou využít služeb vinného portfolio managementu nebo investičních fondů.

Prodej vína vyžaduje trpělivost a může trvat i několik týdnů. Silně se rozrůstající platformou pro prodej investičních vín jsou online aukce.

Popularita investování do vína silně roste!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *