180 Grant Street 95060, Santa Cruz CA

202-555-0190
Praktický průvodce En Primeur pro investování do vína

Když jsem s investováním do vína začínal, bylo En Primeur první francouzské slovo, které jsem se naučil. Následovaly dlouhé hodiny studia ne příliš celistvých materiálů, abych si vytvořil kontext, který je pro každého vinného investora nezbytný. Nyní vám tento unikátní systém snadno a rychle vysvětlím. 

Určitě se mnou budete souhlasit, že proniknout do světa vína není snadné. Stejně tak mi přikývnete na tvrzení, že pravidelně zhodnocovat vlastní finanční prostředky také není jednoduché. Spojíme-li tyhle dva nesnadné úkoly do investování do vína, bude vám to možná znít jako scifi.

Jako u každé jiné cesty i u investování do vína jsou klíčové první kroky. Jedním z nich je pochopení systému En Primeur neboli “Ónprimér”. Pokud byste se s tímto mechanismem neseznámili, obrali byste své vinné portfolio o podstatnou část investičních příležitostí a tím pádem i potenciálních zisků. Ano, až tak důležité je pochopení tohoto mechanismu.

Nemusíte se děsit, nečeká vás nic složitého. Pomocí odpovědí na 5 zásadních otázek o En Primeur tomuto mechanismu nejen porozumíte, ale získáte také potřebný nadhled. Navíc se s Vámi podělím o 7 tipů, jak z En Primeur vytěžit naprosté maximum.

Již za chvíli budete plně připraveni udělat svou první vinnou investici.

 • Co to je En Primeur?
 • Jak funguje En Primeur?
 • Jaké jsou klady a zápory En Primeur?
 • Jak získat přístup k En Primeur?
 • Jaká je nedávná minulost En Primeur a co čekat do budoucna?
 • Bonus: 7 nezbytných kroků pro přípravu na investování do En Primeur

1. Co to je En Primeur?

Systém označovaný také jako enprimeur nebo zkráceně EP. Jedná se o metodou nákupu mladého vína, které se stále nachází v barelech po sklizni před jeho uvedením na trh. Vína prodávající se tímto způsobem stále nejsou nalahvované a tudíž nejsou fyzicky doručeny v momentě nákupu.  

Z francouzštiny toto spojení může být volně přeloženo jako “před uvedením na trh”, což přesně vystihuje jeho význam.

Ve finanční terminologii by se En Primeur dal označit jako nákup vinných futures neboli nákup práva na doručení vína v budoucnosti.

En Primeur se využívá především u vín z Bordeaux a vychází z obchodního systému Chateau (producent vína) – Négociant (obchodník s vínem napojený přímo na chateau) – Vinný broker (obchodník napojený na négocianty doručující víno spotřebitelům) – Spotřebitel nebo investor.

Může se vám zdát, že těch článků v řetězci je příliš mnoho. Určitě byste jich rádi několik předběhli a nakupovali svá vína přímo od chateau. Avšak tento řád v Bordeaux funguje již od dvacátých let minulého století s tím, že zmínky sahají až do 17. století. Dnes se přes négocianty prodá až 70 % vína z Bordeaux.

Bordeaux korek vína z En PrimeurTento prodejní mechanismus není omezen pouze na vína z Bordeaux. Využíván je také v Burgundsku, údolí Rhony, Itálii, Kalifornii, Austrálii, Novém Zélandu a také v Portugalsku u portských vín. Více o vinařských oblastech vhodných pro investice do vína najdete v předchozím článku o investičním víně.

Pokud se však budeme bavit nadále o En Primeur, pamatujte, že máme na mysli pouze vína z Bordeaux.

2. Jak En Primeur funguje?

Hrozny, které jsou sklizeny na podzim, jsou zpracovány a uloženy do barelů, ve kterých začínají zrát. Po cca 6 měsících zrání jsou začátkem měsíce dubna tato nedokončená vína degustována v Bordeaux za přítomnosti obchodníků s vínem a nejvýznamnějších vinných kritiků. V následujících týdnech se objevují první veřejné hodnocení vín, které napovídají o kvalitě ročníku a také kvalitě vín z jednotlivých chateau.

En Primeur ochutnávka vína v BordeauxNa přelomu dubna a května začínají bordeauxské chateau zveřejňovat ceny vín, za které prodávají svá vína na Ep Primeur trh. Tento proces pokračuje až do června a nepochybně se jedná o nejdůležitější období celého uvedení vín z daného ročníku na trh. Ihned po zveřejnění cen můžete vína zakoupit u svého obchodníka s vínem. Po zveřejnění první tranše vín nakoupíte tyto vína za vůbec nejnižší možnou cenu. Po vyprodání vín se chateau může rozhodnout vypustit na trh další tranše vína, které už jsou zpravidla až o desítky procent dražší.

En Primeur kampaň končí v závěru června. Nakoupená vína během následujících dvou let zrají v chateau a teprve poté dojde k jejich doručení. Zpravidla se vína doručují od března do července dva roky od počátku En Primeur kampaně daného ročníku.

Vína z ročníku 2016 tak bylo možno koupit v En Primeur kampani od května do června 2017 a k jejich doručení dojde v roce 2019.

En Primeur snižuje ceny vína
Pro samotné chateau je tento systém důležitý z hlediska financování jejich chodu, jelikož jim umožňuje získat finanční prostředky před samotným uvedením vína.

Pokud by tento mechanismus nefungoval, měly by chateau tři roky uložené peníze ve vínu, čímž by vzrostly jejich náklady na financování běžného chodu.

Chateau by poté nezbylo nic jiného než uvádět vína na trh s vyššími cenami.

3. Jaké jsou klady a zápory systému En Primeur?

Pro plné pochopení fungování tohoto systému prodeje vína je zcela nezbytné seznámit se jak s klady, tak i zápory En Primeur. Než provedete svou první vinnou investici, ujistěte se, že znáte obě strany mince.

Mezi hlavní výhody využití En Primeur patří:

Nejlevnější cena pro nákup vína

Díky nákupu investičních Bordeaux vín v En Primeur kampani můžete ušetřit desítky procent (někdy dokonce i 50 %) oproti nákupu vína po jeho nalahvování a uvedení na trh. Obvykle cena Bordeaux vín roste o cca 20 % po jejich uvedení na trh.

Přístup k raritním vínům

U mnoha investičních vín platí, že En Primeur je jedinou ekonomicky průchodnou cestou, jak se dostat k mnoha vzácným investičním vínům. Právě vína, která se produkují v nízkém počtu láhví se vyprodají během En Primeur a po jejich naláhvování a doručení jsou dostupná na trhu pouze s vysokým prémiem. Jejich investiční potenciál je poté často vyčerpán.

Jasný původ

Získáváte jistotu, že víno jde ze chateau do vašeho sklepa a že bylo doposud skladováno v optimálních podmínkách. U různých překupníků vína si mnohdy nemůžete být jistí původem vína a jeho přeprava může narušit proces archivace. En Primeur je sázkou na jistotu původu, což také zvyšuje cenu vína při jeho následném prodeji.

Volba formátu láhve a balení

En Primeur volba formátu láhve vína

Při nákupu vína můžete volit velikost láhve, kterou si přejete nakoupit. U investičního vína je standardem láhev o objemu 0,75l, avšak pokročilí investoři preferují větší formáty jako je magnum (1,5l) až melchior (18l neboli dvě standardní bedny vína). Mnohdy je En Primeur kampaň jedinou cenově racionální možností, jak tyto vzácnější formáty vína získat.

Tolik k hlavním výhodám systému, nyní se pozorně seznamte s potenciálními riziky.

Nutná obezřetnost při výběru obchodníka

Při výběru obchodníka, přes kterého En Primeur vína nakoupíte, dbejte na jeho serióznost. Ve Velké Británii a USA se objevilo již mnoho podvodných společností, které od vinných investorů vybraly peníze, ale vína nikdy nedoručily.

Důležitá je historie a transparentní jednání obchodníka. Přece jen kupujete právo na doručení vína, tudíž v případě krachu obchodníka je velmi pravděpodobné, že se svého vína nedočkáte a peníze vám nikdo nevrátí. Avšak naštěstí je na trhu mnoho společností, které se těší výbornému renomé zcela po právu.

Náklady na uskladnění

Po cca dvou letech od nákupu dojde k doručení vína, které budete muset uskladnit. Ideální je, pokud máte vlastní sklep, kde si můžete zajistit optimální podmínky pro archivaci investičního vína na dlouhé léta. Alternativou je pronajmout si prostor v některém ze sklepů, které tuto možnost nabízí. Těchto míst je i v České republice dostatek.

Nemožnost ochutnání vína

Většinou nemáte možnost ochutnat nakoupená vína, což pro někoho může být nevýhodou. Na druhou stranu vína kupujete za účelem zhodnocení, tak je vhodné spolehnout se na hodnocení renomovaných vinných kritiků spíše než na vlastní.

4. Jak získat přístup k En Primeur?

Získat přístup k En Primeur vínům je snadnější než byste si představili. Existuje mnoho renomovaných společností, které vám přístup k vinným futures zprostředkují. Pro začínající vinné investory je vhodné vybrat si na začátek českou nebo britskou společnost, přes kterou na trh En Primeur vstoupit.

V České republice je investování do vína rozvíjejícím se oborem, proto i množství obchodníků je užší. Širokou nabídku a kompetitivní ceny nabízí zejména Vino.cz a Primeur.

Výhodou u domácích obchodníků je nákup v českých korunách, čímž se nevystavujete měnovému riziku, což je výrazný plus.  Vína vám budou doručena do Prahy, kde si je můžete vyzvednout nebo je možné nachat si je dále rozeslat až do vašeho sklepa.

Británie je proti České republice nesrovnatelně větším trhem. V žádné jiné evropské zemi není obchodování s vínem více rozšířené a z toho také plyne velké množství obchodníků nabízející přístup na En Primeur trh. Legendou oboru je společnost Berry Bros & Rudd, která se prodejem vína zabývá již více než tři staletí.

Britští obchodníci mají tu výhodu, že vám umožní uchování vína v režimu in bond. Tento systém nabízí daňovou optimalizaci.

Co to je doručení vína in bond?
Po naláhvování jsou Bordeaux vína doručeny do daňových skladů, kde se stále nachází v bezcelní zóně a není nutné platit DPH ani clo. V těchto speciálních skladech je možné si vína ponechat a máte jistotu, že budou skladována v optimálních podmínkách.

V případě, že se rozhodnete vína prodat, můžete je nabídnou k prodeji za nižší cenu přímo v režimu in bond. Pokud byste si přáli vína doručit, musíte počítat s doplacením DPH a často také poplatku za vyvedení vín z tohoto režimu.

5. Jaká je nedávná minulost En Primeur a co čekat do budoucna?

Systém En Primeur funguje v Bordeaux již od dvacátých let minulého století. Rozvoj přišel v osmdesátých letech, kdy Robert Parker blahořečil ročník 1982 v Bordeaux, čímž se rozmohl obchod s En Primeur v USA. Následovala zlatá éra prodejů vinných futures. Po necelých 30 letech však přišla studená sprcha.

Vinný kritik Robert Parker ochutnává En Primeur víno

V mimořádně silných ročnících 2009 a 2010, které se v Bordeaux zařadí do kategorie legendárních, se trh přehrál. Chateau vyšponovaly ceny do závratných výšin. Negócianti museli v En Primeur kampani v roce 2010 čelit nízkému zájmu kupujících, jelikož chateau stanovily ceny až o 30 % výše v porovnáním s již tak drahým ročníkem 2009. Nízká poptávka vedla ke zvýšení zásob negóciantů a poté zákonitě k poklesu cen. Legendární ročníky 2009 a 2010 tak byly po naláhvování na trh uvedeny s cenami průměrně o 10 % níže oproti cenám ve svých En Primeur kampaních. Poptávka po těchto drahých ročnících se však nezvedla ani po dalších propadech cen. Ukázalo se, že situace se může ještě zhoršit.

Poté co investoři těžce prodělali na ročnících 2009 a 2010, přišla silná recese. Následující čtyři ročníky 2011 až 2014 svou kvalitou zklamaly a nedaly kupujícím mnoho důvodů k nákupu. Dokonce i kvalitou srovnatelné starší ročníky se prodávaly levněji. Jeden z největších vinných brokerů Farr Vintners zveřejnil, že zatímco na vrcholu trhu v roce 2009 utržil v En Primeur kampani £75 milionů, v roce 2014 dosáhly tržby pouhého £1 milionu!

Není divu, že začaly sílit hlasy, že mechanismus nefunguje a měl by být ukončen. Jako existenční byla označována kampaň s víny z roku 2015. Tento ročník kvalitou jasně předčil předchozí čtyři ročníky a očekávalo se posílení tržeb. Decanter uvádí, že dle průzkumu mezi britskými obchodníky dosáhly tržby 25 % hodnot z kampaně ročníku 2009. Není tedy pochyb, že v Bordeaux se musí naučit žít v nové době.

Co to znamená pro nás jakožto vinné investory?  

 • Na En Primeur se dá stále zhodnocovat peníze, jen je zapotřebí většího úsilí.
 • Doba, kdy stačilo slepě investovat do Premier Cru vín a vydělávat desítky procent ročně, je pryč.
 • Je nutné trh analyzovat a hledat hodnotu.
 • Silnější důraz je kladen na tvorbu strategie a její dodržení.
 • Nastoupení do trhu, který se odráží ode dna, nabízí zajímavé příležitosti.

BONUS: 7 nezbytných kroků pro přípravu na investování do En Primeur

Nyní již víte, co to En Primeur je a jak funguje. Je na čase podívat se na jeho praktické využití.

Následujících 7 kroků vám umožní připravit se na vstup do světa En Primeur správnou nohou. Pamatujte, že podcenění této přípravy může mít nepříjemné následky.

 1. Potvrďte si, že nákup vinných futures zapadá do vaší investiční strategie.
 2. Seznamte se s klasifikací Bordeaux vín z roku 1855 a dalšími důležitými klasifikacemi z regionu.
 3. Vyberte si obchodníka, přes kterého nákupy budete provádět. Pokud vyberete Vino.cz nebo Primeur, seznamte se na některé z degustací. Zjistěte, zda umožňuje přístup ke všem vínům, o které máte zájem, a v případě alokací, jak se k nim dostat.
 4. Zjistěte, kdo jsou nejvlivnější kritici a kde zjistíte jejich hodnocení. Seznamte se se jmény jako Robert Parker, Neil Martin, James Suckling, Tim Atkin nebo Jancis Robinson. Základní přehled najdete na stránkách Wine-Searcher.
 5. Zajímejte se o počasí, jelikož dokáže napovědět ještě před hodnocením kritiků, které oblasti měly optimální podmínky a kterým počasí příliš nepřálo. Dobrým zdrojem pro informace o počasí je Decanter a také blog Liv-ex (viz článek o počasí v roce 2016).
 6. Ujasněte si kalendář. V sekci Jak En Primeur funguje je popsáno, jak probíhá jaro v Bordeaux. Dobré naplánování je nezbytné, jelikož po zveřejnění cen vín je rychlost rozhodující.
 7. Pokud nemáte, založte si Twitter a sledujte Liv-ex, jelikož nabízí na svém blogu perfektní rychlé informace po zveřejnění cen jednotlivých vín včetně srovnání cen s ostatními ročníky. Díky Twitteru se k těmto informacím dostanete nejrychleji a můžete informovat svého obchodníka o své objednávce mnohdy rychleji než ji sám zveřejní.

Nyní již nezbývá nic dalšího než vyčkat do května na začátek další En Primeur kampaně. Hodně štěstí!

PS: Pokud vám stále není jasné cokoliv ohledně tohoto mechanismu nebo nemůžete najít nějaké informace z přípravy, neváhejte mi napsat a rád vám poskytnu více informací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *